Drewno pnie się do góry. Dzieje się tak za sprawą pojawiających się w budownictwie coraz to nowszych tworzyw drzewnych, które zachwycają swoimi parametrami. W tym artykule weźmiemy pod lupę właśnie drewniane drapacze chmur, czyli najwyższe budynki o konstrukcji drewnianej.

Mjösa Tower (Mjøstårnet)

Brumunddal, Norwegia

Aktualnym światowym rekordzistą jest mierzący 85,4 m norweski wieżowiec Mjøstårnet. Równocześnie zamyka on podium najwyższych budynków w Norwegii (nie tylko drewnianych). Nazwa tej zjawiskowej konstrukcji zaprojektowanej przez pracownię Voll Arkitekter pochodzi od największego w kraju jeziora – Mjøsa.

Mjösa Tower ma 18 pięter o łącznej powierzchni około 11 300 m², na którą składają się między innymi: 33 apartamenty, 72 pokoje hotelowe, biura, restauracje, taras na dachu i centrum konferencyjne.

Mjøstårnet, Voll Arkitekter, Norwegia, zdjęcie: vollark.no

Konstrukcję budynku tworzy około 2600 m3 drewna konstrukcyjnego różnych rodzajów, a w tym: płyty fornirowane Kerto-Q LVL (podłogi), elementy belkowe z drewna klejonego GLT (belki, słupy, wzmocnienia) oraz płyty z drewna klejonego krzyżowo CLT (ściany wewnętrzne, szyby windowe, balkony, schody). Drewnianą konstrukcję wspomagają dodatkowo elementy żelbetowe oraz metalowe złącza i łączniki.

Norweski rekordzista został oficjalnie otwarty 15 marca 2019 roku.

HoHo Wien

Wiedeń, Austria

HoHo Wien zlokalizowany na terenie Seestadt Aspern w Wiedniu jest drugim najwyższym budynkiem o konstrukcji drewnianej na świecie. Wieżowiec mierzy 84 m wysokości i składa się z 24 kondygnacji, na których mają znaleźć się docelowo mieszkania, hotele, powierzchnie biurowe, restauracje, a nawet pomieszczenia odnowy biologicznej.

Hoho Wien (HOLZHOCHHAUS), Rüdiger Lainer+Partner Architekten, Austria, zdjęcie: hasslacher.com

W skład drewnianej konstrukcji wchodzą przede wszystkim elementy z drewna klejonego BSH oraz płyty z drewna klejonego krzyżowo CLT. Wsparciem dla drewna są żelbetowe elementy usztywniające. Obiekt został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Rüdiger Lainer+Partner Architekten.

Brock Commons Tallwood House

Vancouver, Kanada

Wśród drewnianych drapaczy chmur wysoką pozycję zajmuje również rekordzista z 2017 roku, kanadyjski Brock Commons Tallwood House, zaprojektowany przez architektów z pracowni Acton Ostry Architects. Budynek pełni funkcję domu studenckiego należącego do Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Akademik mierzy 53 metry wysokości i składa się z 18 pięter z mieszkaniami dla 404 studentów.

Drewnianą konstrukcję budynku stanowią płyty z drewna klejonego krzyżowo CLT tworzące stropy, które opierają się na słupach z drewna klejonego GLT. Konstrukcję dachu tworzą w tym przypadku belki stalowe.

Treet

Bergen, Norwegia

Światowy rekordzista z 2015 Norweski Treet (lub The Tree) mierzy 51 metrów wysokości i składa się z 14 kondygnacji, a w tym 64 mieszkań. Konstrukcję budynku tworzą: prefabrykowane moduły przestrzenne obudowane ramami z drewna klejonego GLT, płyty z drewna klejonego krzyżowo CLT oraz żelbetowe i stalowe wzmocnienia. Obiekt zaprojektowali architekci z biura ARTEC AS.

Treet, ARTEC AS, Norwegia, zdjęcie: artec.no

Murray Grove Stadthaus

Londyn, Wielka Brytania

Murray Grove Stadthaus został ukończony w 2009 roku i zyskał jako pierwszy miano wieżowca o konstrukcji drewnianej. Zlokalizowany w Londynie 9-piętrowy Stadthaus mierzy 30 m wysokości i składa się z 29 mieszkań. Konstrukcję budynku tworzą prefabrykowane panele z drewna klejonego krzyżowo CLT. Obiekt został zaprojektowany przez brytyjską pracownię architektoniczną Waugh Thistleton Architects.

Murray Grove Stadthaus, Waugh Thistleton Architects, Wielka Brytania, zdjęcie: waughthistleton.com

Radiostacja Gliwicka

Gliwice, Polska

Oczywiście drewniany maszt nadawczy Radiostacji Gliwickiej nie jest drewnianym wieżowcem, ale mimo to warto choć o nim wspomnieć. Mierzący ponad 111 m maszt został wzniesiony w 1935 roku i jest obecnie najwyższym europejskim obiektem o konstrukcji drewnianej.

Wieża skonstruowana jest z elementów z drewna modrzewiowego, które zostały połączone mosiężnymi śrubami.

Radiostacja Gliwicka, zdjęcie: polskieszlaki.pl

Podsumowanie

Powyższe przykłady bezsprzecznie świadczą o tym, że drewno „pnie się do góry”, a obiekty zrealizowane w konstrukcji drewnianej zachwycają. Zdecydowana większość projektantów wykorzystuje połączenie elementów belkowych z drewna klejonego GLT razem z płytami z drewna klejonego krzyżowo CLT i ewentualnymi wzmocnieniami ze stali czy żelbetu. Istotny jest również fakt, iż zastosowanie surowca drzewnego sprzyja ekologii i wpisuje się w zasady budownictwa zrównoważonego. Drewno jest materiałem naturalnym i przyjaznym ekologicznie – nie przyczynia się do emisji CO2, a zamiast tego, magazynuje ten gaz. Drewno wbudowane w konstrukcję jest magazynem dwutlenku węgla przez całe życie budynku.

Zdjęcie główne: Mjøstårnet, Voll Arkitekter, Norwegia, źródło: h-a.no

Źródła informacji: designbuild-network.com; pl.wikipedia.org