Z drewna klejonego krzyżowo powstają zarówno strzeliste wieżowce, jak i małe jednorodzinne domki. Inspirujące instalacje oraz fascynujące elementy wystroju wnętrz. Warto przystanąć na chwile i nacieszyć nimi oko.

Niektóre są znane na całym świecie, niektóre niekoniecznie. Zachwycają, nierzadko inspirują, a jeszcze częściej zapierają dech w piersiach. Jest ich tyle i są takie różne, że nie sposób wybrać te, które są „bardziej” warte przedstawienia. Jednak posiłkując się swoją subiektywną opinią, bo jakżeby inaczej, wybrałam kilka z nich. Oto one… 

1. Brock Commons Tallwood House

Vancouver, Kanada

Zdjęcia tego wspaniałego budynku pojawiają się chyba najczęściej, kiedy wyszukujemy w internecie informacji o drewnie klejonym krzyżowo. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ niewątpliwie przykuwa wzrok. 

Ten 53-metrowy dom studencki powstał w oparciu o projekt Acton Ostry Architects Inc. i może pomieścić aż 404 rezydentów. Co ciekawe, od momentu, w którym prefabrykowane elementy konstrukcyjne były już gotowe do postawienia budynku minęło zaledwie 70 dni. 

Dom studencki został otwarty w 2017 roku.

2. 25 King

Brisbane, Australia

Australijski biurowiec, zaprojektowany przez Bates Smart można podziwiać już od końcówki 2018 roku. W tym dziesięciopiętrowym, niemal całkowicie przeszklonym budynku aż chciałoby się pracować. Prawda? 

3. John W. Olver Design Building

University of Massachusetts, Amherst, Stany Zjednoczone

Ukończony w styczniu 2017 roku, został nazwany imieniem pierwszego Reprezentanta Massachusetts w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, ale też doktoranta uniwersytetu. 

Wznosi się na wysokość czterech pięter i jest podzielony między Wydział Ochrony Środowiska, Architektury oraz Architektury Krajobrazu i Planowania Regionalnego. W roku swojego powstania został obwieszczony największym i najbardziej zaawansowanym budynkiem uniwersyteckim wykonanym z drewna. 

4. WoodTek HQ

Taichung City, Taiwan

W tym minimalistycznym, zaprojektowanym przez Origin budynku mieszczą się główne biura tajwańskiej firmy, zajmującej się dostawą materiałów budowlanych.

Jego konstrukcja ma nie tylko przyciągać wzrok i być niezawodnym punktem orientacyjnym, ale ma również wytyczać nowe szlaki architektonicznie na zalanym betonem Tajwanie. 

5. Santo Office

Prefektura Shiga, Japonia

W tym małym, parterowym budynku drewno klejone krzyżowo zostało wykorzystane zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy. Wycięte w łuki panele dowodzą, że CLT można wykorzystać na bardzo różne, kreatywne sposoby, dopieszczając tym samym estetykę konstrukcji. 

6. Puukuokka Housing Block

Jyväskylä, Finlandia

W 2015 roku, kiedy powstawał pierwszy budynek tego kompleksu bloków, był on zarówno pierwszym drewnianym ośmiopiętrowcem w Finlandii. W latach 2017 oraz 2018 dołączyły do niego dwa siostrzane wysokościowce. 

Dzięki użyciu metody prefabrykacji, czas konstrukcji budynków udało się skrócić do sześciu miesięcy w przypadku każdego z nich, redukując tym samym czas, w którym elementy konstrukcji były wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a tym samym podnosząc jakość wykonania. 

7. Forté Living

Melbourne, Australia

Ten imponujący dziesięciopiętrowiec warto zapamiętać – jest bowiem pierwszym w historii budynkiem z drewna CLT, powstałym na terenie Australiii. Gdy został postawiony, rościł sobie również prawo do tytułu najwyższego, mierząc 32,2 metra.

Na jego budowę wykorzystano aż 759 płyt CLT, zrobionych ze świerku pospolitego (Picea abies), ważących razem 485 ton. Świerk na budowę został wyhodowany w Austrii i tam też zostały wyprodukowane panele, które potem wysłano do Australii.

8. Kiterasu

Maniwa, Prefektura Okayama, Japonia

Nie jest to biurowiec, ani budynek mieszkalny, ale przestrzeń czysto publiczna. Składa się głównie z miejsca, w którym można zwyczajnie odpocząć oraz toalet.  

Konstrukcja tego małego budyneczku jest prosta – trzy dachy wspierane przez trzy długie ściany. Elementami, które z pewnością wyróżniają tę konstrukcję są wydrążone w ścianach otwory oraz dach wspornikowy.

Dzięki swojej lokalizacji (znajduje się przy stacji kolejowej Maniwa) miejsce stało się małym skwerkiem, na którym ludzie spędzają czas, niemalże jak w parku.

9. MultiPly

Waugh Thistleton Architects

Ten imponujący, abstrakcyjny wręcz labirynt, wysoki na dziewięć metrów został wystawiony w 2018 roku na londyńskim festiwalu designu (London Design Festival) przy V&A – muzeum sztuki i designu. W czasie trwania festiwalu można było do woli eksplorować labirynt.

Materiały dotarły na miejsce w płaskich paczkach, natomiast samo złożenie konstrukcji zajęło zaledwie pięć dni. 

10. The Smile

Alison Brooks Architects

W roku 2016 na ziemiach college’u sztuki Chelsea w Londynie stanęła konstrukcja przypominająca uśmiech. Podobnie jak MultiPly, The Smile można było podziwiać zarówno od zewnątrz, jak i od środka. 

Warto też nadmienić, iż obie konstrukcje (zarówno The Smile, jak i MultiPly) zostały wykonane z innowacyjnego rodzaju CLT, jakim jest drewno tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera L.).

11. The Termite Pavilon

Przypominający termitierę pawilon jest wynikiem współpracy kilku firm (Softroom Architects, Freeform Engineering, Atelier One, Chris Watson, Haberdasherylondon, KLH oraz Pestival). Został wystawiony na International Arts Pestival w Londynie w 2006 roku.

Pestival jest festiwalem ukazującym świat owadów poprzez sztukę. Pawilon pozwalał zwiedzającym na dosłowne „wejrzenie” w głąb świata tych fascynujących stworzeń, jakimi są termity. Projekt TERMES, pod którego szyldem instalacja została wykonana wierzy, że możemy się wiele nauczyć od termitów oraz ich sposobu budowania domów. 

Pozwolę sobie wyjść ponad przyjętą przeze mnie zasadę, że „pokazuję tylko to, co już zostało zbudowane”. Konstrukcja zaplanowana na najbliższe lata w Kanadzie jest na tyle ciekawa, że nie jestem sobie w stanie odmówić przedstawienia Wam jej. 

Budynek jest niesamowicie nowoczesny i przyjemny dla oka. Dowodzi także, że to właśnie Kanada jest najlepszym kandydatem, aby wieść prym na rynku architektury CLT w najbliższym czasie. 

12. Toronto Tree Tower

Toronto, Kanada

Jeśli powstanie, Toronto Tree Tower na pewno będzie flagowym przykładem architektury XXI wieku. 

Zaproponowany przez firmę Penda projekt zakłada 62 metrowy budynek, złożony z prefabrykowanych modułów z drewna klejonego krzyżowo. Na małych balkonikach mają się na dodatek pojawić żywe rośliny. Poza częścią mieszkalną w budynku mają się również znaleźć elementy przestrzeni publicznej – takie jak kawiarnia oraz przedszkole.  

Powiedzcie szczerze, kto z Was nie chciałby tam zamieszkać?