A gdyby tak móc zaprojektować swój idealny dom nie ruszając się z domu? Usiąść przy komputerze i z gotowych klocków poskładać wymarzoną bryłę. Następnie niczym w popularnej grze komputerowej poukładać w niej meble i pięknie ją wykończyć? Okazuje się, że to nie jest wcale abstrakcja. W tym kierunku podąża dzisiejsze budownictwo prefabrykowane i projektowanie przez konfigurowanie.

Prefabrykacja

Razem z biegnącym światem biegnie również budownictwo. Rosnąca popularność prefabrykacji, czyli tworzenia gotowych elementów poza placem budowy otwiera coraz to nowe możliwości. Prefabrykowane ściany czy stropy drewniane o konstrukcji w formie szkieletu drewnianego stają się w dzisiejszych czasach standardem. Niektórzy producenci idą nawet o krok dalej, prefabrykując całe moduły przestrzenne o wymiarach ograniczonych jedynie możliwościami logistycznymi. Moduły takie mogą być mniej lub bardziej wykończone. Oczywiście z każdym kolejnym stopniem zaawansowania prefabrykacji rośnie jakość gotowego produktu. Dzieje się tak, ponieważ więcej prac jest wykonanych „pod dachem”, co bez wątpienia zwiększa precyzję i dokładność prac, a także uniezależnia proces budowlany od warunków atmosferycznych.

źródło: ecoliv.com.au

Projektowanie przez konfigurowanie

Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te wielkowymiarowe klocki umieścić w specjalnie przygotowanym konfiguratorze internetowym. Co nam to daje? Na pewno czas i spokój. Nie musimy spędzać długich godzin na uzgodnieniach z projektantem i próbach przekazania mu swojej wizji idealnego domu. W pierwszym kroku konfigurujemy go sami, siedząc przy komputerze i spokojnie popijając kawę. Dom składamy z uniwersalnych modułów przestrzennych, które stworzyli wcześniej doświadczeni projektanci. Wybieramy sposób wykończenia wnętrza i rodzaj elewacji mogąc zmieniać go do woli i zastanawiać się nad idealną konfiguracją tak długo, jak tylko nam się to podoba. Co więcej – widzimy poszczególne konfiguracje na dynamicznie zmieniającej się wizualizacji. Bo przecież nie każdy musi mieć wspaniałą wyobraźnię przestrzenną! W razie wszelkich wątpliwości możemy oczywiście skonsultować się z projektantem. Czy to nie brzmi idealnie?

źródło: home-designing.com

Podsumowanie

Świat przyspiesza i może nie warto się temu opierać? Technologia wychodzi nam naprzód i korzystajmy z tego, a czas który zyskamy poświęćmy bliskim i swoim pasjom. Bo prefabrykacja i projektowanie przez konfigurowanie to przede wszystkim zyski – dla naszej głowy i portfela. Więcej szczegółów wkrótce 🙂

źródło: ecoliv.com.au (JINDABYNE PROJECT, Ecoliv Sustainable Buildings)