Z pewnością nikomu nie trzeba tłumaczyć, że drewno to wyszukany i szlachetny materiał konstrukcyjny, który w budownictwie stosowany jest od setek lat. Jego dodatkową zaletą jest to, że tworzy nie tylko niebanalny, ale też zdrowy mikroklimat. I już samo to sprawia, że marzenie o zamieszkaniu w drewnianym domu dotyka ostatnimi czasy coraz więcej ludzi.

Domy budowane z drewna nie są nowością ani w Polsce, ani na świecie. Znamy różne techniki budowania z drewna, wśród których przez wiele lat tryumfy święciły domy z bali. Technologia jednak nieubłaganie posuwa się naprzód i podsuwa nam coraz to nowe trendy w budownictwie z drewna. Stopniowo eliminowane są słabsze strony, dochodzą natomiast rozmaite zalety dotyczące nowinek w tej dziedzinie.

Drewno CLT

Dotychczas nie można było zbudować domów drewnianych  wyższych niż kilkupiętrowe. Powstała jednak nowa metoda prefabrykacji drewnianych paneli zwana CLT (cross-laminated timber) powodująca, że „drewno masywne” zapewnia wznoszenie konstrukcji o jeszcze większej nośności i wytrzymałości.

Wielkoformatowe panele powstałe z klejonego warstwowo poprzecznie, masywnego drewna wykorzystuje się jako ściany nośne i działowe, a także na stropy.

Historia CLT

Trzeba przyznać, że jako materiał budowlany drewno klejone krzyżowo jest dość nowym produktem. Technologia drewna klejonego krzyżowo została wprawdzie opracowana już w połowie XX wieku we Francji, jednak musiała trochę poczekać na swoją kolej. A czekała dość długo, bo aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to Gerhard Schickhofer, austriacki badacz, oparł na badaniach nad  CLT swój doktorat. Niecałą dekadę później Austria wydała pierwszy zbiór wytycznych, dotyczących budownictwa w drewnie klejonym warstwowo poprzecznie.

Od tego czasu technologia zaczęła się stopniowo popularyzować. Działo się tak częściowo przez wzgląd na rosnącą popularność ruchów ekologicznych, a także dzięki lepszej wydajności, jaką oferuje sobą budownictwo CLT oraz, a może nawet w szczególności, ze względu na prężnie rozwijający się marketing i dystrybucję.

Na początku swych fanów drewno klejone krzyżowo zdobywało głównie w Europie, aby w końcu zacząć stopniowo podbijać rynek światowy.

Ponieważ panele są lżejsze niż cementowe elementy i mogą być podnoszone przy użyciu lżejszych podnośników oraz z udziałem mniejszej liczby pracowników, budowa może odbywać się szybciej. To z kolei przekłada się na mniejsze koszty, co ma ogromne znaczenie. Budynek wykonywany jest z gotowych elementów na placu budowy.

Solidna konstrukcja i szybkość realizacji budowy sprawiają, że technologia jest coraz bardziej doceniana i rozpowszechnia się dość szybko.

Budowa wewnętrzna

Drewno klejone krzyżowo to, jak wspomniałam, wielkowymiarowe, konstrukcyjne panele składające się najczęściej z trzech, pięciu lub siedmiu warstw drewna konstrukcyjnego. Komorowo suszone i certyfikowane konstrukcyjnie deski po wykonaniu złączy klinowych układane są w poszczególnych warstwach i klejone naprzemiennie pod kątem 90 stopni. Krzyżowy układ warstw drewna zapewnia odpowiednią stabilność wymiarową, wytrzymałość oraz sztywność.

Zalety CLT

Co ciekawe, istnieje mnóstwo zalet stawiania budynków w technologii CLT. Jedną z nich jest fakt, iż budynki można stawiać o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo cały proces przebiega bardzo szybko i sprawnie, konstrukcja tworzy istotną osłonę termiczną, ma dużą odporność ogniową, elementy są solidne i , to co istotne , domy nie trzeszczą, a ponadto są energooszczędne i ekologiczne. Więcej o zaletach drewna CLT znajdziecie TUTAJ.

Jakby na to wszystko nie spojrzeć, rozwój budownictwa w technologii CLT w Europie i Ameryce Północnej postępuje bardzo szybko.

Polska idzie w ślad za tym trendem. Masywne, wielokondygnacyjne budownictwo drewniane zaczyna święcić triumfy. I nie ma się czemu dziwić, skoro w dzisiejszym świecie liczą się szybkość, solidność i trwałość. CLT spełnia wszystkie te oczekiwania.