Poszukując prostszych, ale także lepszych rozwiązań w budownictwie Polska często zwraca wzrok ku swoim zachodnim lub skandynawskim sąsiadom. Dzieje się tak w przypadku materiałów budowlanych, rozwiązań designerskich, ale także samych sposobów stawiania budynków. W taki też sposób trafiły do nas domy prefabrykowane, które zyskują w naszym kraju coraz większą popularność – a powodów ku temu jest wiele.

Każdy komu kiedykolwiek marzyło się wybudowanie własnego domu zdaje sobie sprawę z tego, jak czasochłonny i wymagający potrafi być proces budowy.

Niesprzyjające warunki pogodowe, niedotrzymane terminy, niekompetentna ekipa budowlana i przymus bycia praktycznie cały czas pod telefonem lub na miejscu budowy – brzmi jak najgorszy koszmar, prawda? Niestety, jest to przykra rzeczywistość, która dotyka większości osób, zdecydowanych na „postawienie” sobie domu w sposób tradycyjny. 

Dla tych, którzy nie mają czasu, nerwów, lub po prostu nie chcą tracić sporej części swojego życia na bycie w ciągłej gotowości powstały domy prefabrykowane.   

źródło: instagram

Dom prefabrykowany – co to takiego?

Żeby zrozumieć czym jest dom prefabrykowany, musimy sobie najpierw wyjaśnić co stoi za pojęciem samej „prefabrykacji”. Otóż ten groźnie brzmiący termin znaczy tyle, co „skonstruowanie poza miejscem budowy”, a konkretnie w zakładzie prefabrykacji. Odnosi się do produkcji poszczególnych, wielkowymiarowych elementów naszego przyszłego domu w warunkach ściśle kontrolowanych.

Warto w tym miejscu podkreślić słowo „wielkowymiarowych”. Łatwo bowiem pomyśleć, że skoro, na przykład, cegła także jest elementem domu i trzeba było ją wcześniej zrobić, to praktycznie każdy budynek stojący na terenie Polski był prefabrykowany. Nic bardziej mylnego. W kontekście prefabrykacji mówimy raczej o konstruowaniu takich elementów, jak chociażby ściany, fragmenty stropów, duże przestrzenne moduły, stanowiące sporą część domu, czy nawet całe domki, wraz z wyposażeniem wnętrz.

Co za tym idzie, budynki mogą być w całości składane w zakładach, a potem transportowane na miejsce i „usadzane” na fundamentach. W ten sposób zaraz po trafieniu w miejsce docelowe stają się gotowe do zamieszkania. 

źródło: greenbuildingadvisor

Dlaczego warto wybrać dom prefabrykowany? 

Dobrze, rozjaśniliśmy trochę sytuację, ale pozostaje pytanie – co właściwie daje nam wybór domu prefabrykowanego ponad takim budowanym tradycyjnie?

źródło: s-media-cache-ak0.pinimg

Jasność inwestycji

Kiedy decydujemy się na budowę domu w sposób tradycyjny, musimy być przygotowani na dodatkowe koszty. Ten problem znika w przypadku domów prefabrykowanych. Co prawda, cena może nas nieco zaskoczyć, aczkolwiek musimy pamiętać, iż ta prezentowana na początku jest również ceną ostateczną i żadne „niespodziewane wydatki” nas nie dopadną.

Kompetentna ekipa

Zlecając budowę domu prefabrykowanego, powierzamy ją jednej ekipie. Każdy etap produkcji jest nadzorowany przez osoby z tej samej firmy, dzięki czemu zaoszczędzimy nerwów, które często pojawiają się w przypadku, gdy zatrudniamy kilka ekip budowlanych.

Jedynym elementem, który może budzić wątpliwości są fundamenty. Nie wszystkie firmy specjalizujące się w wytwarzaniu prefabrykatów dodają do swojej oferty wykonanie fundamentów. W takim przypadku firma najczęściej poleci nam kogoś zaufanego, u kogo możemy zamówić takie, żeby odpowiadały ich wymaganiom.

Decydując się na zlecenie budowy domu prefabrykowanego mamy też pewność, że ludzie, którzy będą nam go „stawiać” są tymi właściwymi. Zamawiając dom w technologii CLT mamy pewność, że będzie się nim zajmować ekipa wyspecjalizowana w technologii CLT. Innymi słowy, zlecamy wykonanie domu fachowcom w danej dziedzinie.

Jest to także dobra opcja dla osób, które nie czują się na siłach, aby samemu koordynować tak duże przedsięwzięcie.

źródło: pinterest

Jakość

Dzięki kontrolowanym warunkom prefabrykacji możemy mieć pewność, że elementy składające się na nasz dom będą wysokiej jakości. Każdy element konstrukcji jest po drodze poddawany surowym procesom kontroli, aby dać nam miejsce, w którym możemy od razu zamieszkać, nie martwiąc się, że coś zostało wykonane „po łebkach”.

Ponadto, domy prefabrykowane są objęte gwarancją, więc wszelkie ewentualne usterki naprawiane są na koszt wykonawcy.

żródło: archdaily

Zapomnijmy o deszczu

Wszyscy dobrze wiemy, jak wygląda sytuacja pogodowa w naszym kraju. Nie mieszkamy co prawda w wiecznie zachmurzonej Anglii, jednak i u nas długie deszczowe okresy potrafią dać w kość tym, którzy są niecierpliwi. To one w dużej mierze odpowiadają za powstałe przy budowach opóźnienia.

Ze względu na budowę prefabrykatów w zamkniętej hali, możemy z czystym sumieniem przestać sprawdzać prognozy pogodowe na najbliższe tygodnie – nawet ulewne deszcze i nawałnice nie opóźnią konstrukcji naszego domu.

źródło: stairplan

Czas budowy

Podczas gdy budowa domu sposobem tradycyjnym ciągnie się w Polsce najczęściej nie krócej niż przez dwa lata – a to wszystko zależy jeszcze od naszych umiejętności logistycznego planowania, przygotowania na dodatkowe koszty i wielu innych czynników – dom prefabrykowany jest gotowy do zamieszkania już w przeciągu kilku miesięcy.

Firma, której zlecaliśmy wykonanie domu oddaje nam budynek razem z kluczami. Tylko od nas zależy, czy wprowadzimy się do niego od razu, czy za jakiś czas. Niemniej jednak, nie musimy się już niczym przejmować.

Co ze śmieciami?

Chyba każdy z nas miał kiedyś okazję obejrzeć wnętrze ledwo co wybudowanego domu. Jeśli są tacy, którzy nie wiedzą, jak to wygląda, powiem wprost: brudno.

Ekipy budowlane nie są zobligowane do tego, aby po sobie sprzątać. My z kolei często zostajemy sami z całym domem, który trzeba doprowadzić do stanu używalności, zanim w ogóle pomyślimy o wniesieniu do niego jakichkolwiek mebli. Często zdarza się, że przez to jeszcze bardziej odsuwamy w czasie właściwą przeprowadzkę.

Gruntownego sprzątania nie wymagają jednak oddane do użytku domy prefabrykowane. Prace są czyste, co sprawia, że i nowy dom jest czysty, a my nie musimy się martwić o to, jak dużym kosztem będzie wynajęcie ekipy sprzątającej.

Domek prefabrykowany z drewna CLT

Teoria teorią, ale nie mogliśmy zapomnieć o naszej ulubionej technologii budownictwa, prawda?

Oczywiście, domy prefabrykowane mogą powstawać również z CLT.

Z uwagi na bycie materiałem „lekkim”, drewno klejone krzyżowo nadaje się doskonale do produkcji prefabrykatów. Pomijając już fakt wszystkich jego zalet, które szczegółowo omawialiśmy we wcześniejszych wpisach (zalety CLT).

Kiedy decydujemy się na dom prefabrykowany, pozostaje przed nami jeszcze jeden ważny wybór: korzystać z gotowego projektu, czy stawiać na swój? Oczywiście, jeśli nie jesteście zawodowymi architektami, polecamy raczej wykonanie projektu zostawić profesjonalistom. To nie zmienia jednak faktu, że projekt może być spersonalizowany.

źródło: pinterest

Jeśli zakładamy zastosowanie w budowie drewna CLT, to ono samo prosi się o projekt własny.  Dobry architekt będzie w stanie podkreślić unikalne cechy drewna i wykorzystać wszelkie dobrodziejstwa płynące z użycia tego niesamowitego materiału.

Nie da się zaprzeczyć, że dom prefabrykowany jest idealnym rozwiązaniem nie tylko dla zabieganych ludzi sukcesu, ale także takich, którzy nie czują się najlepiej w dowodzeniu dużą operacją i woleliby w spokoju, bez komplikacji, a przy tym szybko doczekać się swoich przysłowiowych „czterech ścian”.

Przemyślany i dopracowany proces prefabrykacji pozwala cieszyć się wymarzonym domem bez zamartwiania się o to, czy „aby na pewno zrobili wszystko jak należy”, natomiast cena ustalana z góry sprawia, że nie musimy martwić się o dodatkowe, nieplanowane wydatki.

Podsumowując – wybierając dom prefabrykowany, obieramy najkrótszą drogę do celu, jakim jest posiadanie własnego lokum.